AliExpress Dropshipping Nedir? – EMYD | Uçtan Uça e-Ticaret Danışmanlığı
 

AliExpress Dropshipping Nedir?

AliExpress Dropshipping Nedir?

Çinli e-ticaret devi AliExpress dropshipping ya da stoksuz satış için oldukça popüler bir pazaryeridir. Bu sebeple birçok dropshipping tedarikçisi ve online mağaza, stoksuz satış için AliExpress’i kullanıyor. AliExpress dropshipping, online satıcılara birçok avantaj sunuyor. Bu kapsamda AliExpress dropshipping nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevapları aranıyor. Makalemizde AliExpress stoksuz satış hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, Türkçe “stoksuz satış” anlamındadır. Online alışverişin yaygınlaşması ile e-ticaret ekosisteminin gündemine giren dropshipping, üçüncü taraf satıcılar, tedarikçi ve müşteri arasında yapılan e-ticaret modelidir. Bu iş modelinde satıcı, stok tutmadan herhangi bir ürünün satışını yapabilir.

Dropshipping iş modeli temel olarak şöyledir

 • Satıcı, e-ticaret sitesinde ya da pazaryerinde ürünü ya da ürünleri listeler.
 • Ürünler için gelen sipariş ve müşteri bilgileri satıcı tarafından tedarikçiye iletilir.
 • Tedarikçi, siparişteki ürünü müşteriye gönderir.
Bu çerçevede dropshipping, özellikle e-ticarete yeni başlayan satıcılar için oldukça cazip bir iş modelidir. Herhangi bir tecrübeye gerek olmadan ve depo ihtiyacı olmadan satış yapma imkânı verir. Az bir sermaye ile stoksuz satışa başlanabilir. Satıcı; ürün depolama, ürün raf ömrü sorunları ve kargo işlemleri gibi süreçlerle ilgilenmek zorunda kalmaz!
AliExpress Dropshipping Avantajları Nelerdir?

AliExpress’te binlerce stoksuz satış tedarikçisi listeleniyor. AliExpress mağazanızda onlarca tedarikçi ürününü listeleyebilirsiniz. Bu sebeple AliExpress, geniş ürün yelpazesi sayesinde dropshipping’e başlamak isteyen birçok işletme sahibi oldukça cazip bir platform haline geldi. Peki, AliExpress dropshipping avantajları nelerdir?

 • AliExpress’teki tedarikçi ürünleri, Avrupalı ​​tedarikçilerden çok daha ucuzdur.
 • Platformdaki tedarikçilerin çoğu teslimat ücreti talep etmez.
 • Siparişlerin işlem maliyetleri nispeten düşüktür.
 • Pazarın hemen her segmentinde stoksuz satış tedarikçisi bulunabilir.
 • AliExpress stoksuz satış modeli için birçok e-ticaret optimizasyonu vardır.

AliExpress Dropshipping Nasıl Yapılır?

Ürün seçimi: AliExspress’te dropshipping yapmak için öncelikle rekabetçi bir ürün seçmek gerekir. Bunun için hedef kitle ve hedef pazar analizi yapılmalıdır. Seçilen ürünü hedef pazara sunmak için pazarlama stratejisi geliştirilmelidir.

Tedarikçi seçimi: AliExpress’teki her tedarikçi dropshipping yapmayabilir. Bu sebeple ürünleri listelemeden önce tedarikçinin stoksuz satış yapıp yapmadığı öğrenilmelidir.
Tedarikçi tecrübesi: AliExpress tedarikçisi ile çalışmadan önce sektördeki tecrübesi araştırılmalıdır. Siparişlerin hazırlanması ve teslimat süreçlerini satıcının kontrolü olmadan yürüten tedarikçinin deneyimi, müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Güvenilir ve tecrübeli tedarikçiler, stok durumundan teslimata kadar her aşamada satıcının ve nihai müşterinin beklentilerine cevap verebilecek hizmetleri sunar.
Stok durumu: AliExpress tedarikçileri aracılığı ile stoksuz satış yapmak için güncel stok durumunu öğrenmek önemlidir. Ürünlerin ne kadarı depoda tutuluyor? Stok kapasitesi ne durumda? Sipariş adedi çok olduğunda karşılayabilecek kapasitede mi? Tedarikçinin yıl içinde stoksuz satış yapmadığı bir dönem var mı? Bu ve benzeri soruların cevapları, tedarikçi ile şeffaf bir şekilde konuşulmalıdır.

İletişim dili: Tedarikçi ile dil sorunu yaşamamak için ortak bir dilde iletişim kurulabilmelidir. Bu aşamada tedarikçi seçimi önem arz etmektedir.

Fiyat: AliExpress dropshipping’de iyi bir kâr marjı elde etmek için sipariş maliyetleri iyi hesaplanmalıdır. Ürünün iade maliyetleri gibi ek maliyetlere karşı hareket alanı bırakacak şekilde bir ürün fiyatlandırma yapılmalıdır.

AliExpress Stoksuz Satış Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • AliExpress dropshipping için tedarikçilerin müşterilere gönderdiği ürünün, listelenen fotoğraflardaki gibi olup olmadığı müşteri geri bildirimleri ile ya da deneme siparişi ile kontrol edilmelidir.
  • Tedarikçi seçmeden önce tedarikçi hakkındaki yorumlar incelenmeli; en çok şikayet edilen başlıklar değerlendirilmelidir.
  • Ürünü tedarikçi gönderir; ancak ürünün sorumlusu satıcıdır. İade ve değişim süreçlerinden de satıcı sorumludur. Ayrıca, ürünün garanti durumu ve iade maliyetleri gibi süreçlerin iyi yönetilmesi gerekir.
  • İyi bir kullanıcı deneyimi için ürün bilgileri ve ürün fotoğraflarının tedarikçiden bağımsız olarak satıcı tarafından hazırlanması önerilmektedir.
EMYD ile AliExpress Dropshipping’e Başlayın!

EMYD, AliExpress’in Türkiye’deki yetkili iş ortağıdır. AliExpress’te satış yapmak ya da AliExpress dropshipping yapmak istiyorsanız, hemen arayın! Stoksuz satış süreçlerinden ürün listelemeye, kampanya planlamadan mağaza tasarımına kadar AliExpress’te ihtiyacınız olan her konuda AliExpress profesyoneli ekibimiz hizmetinizde! AliExpress’ten stoksuz satışa başlamak için EMYD’nin hızlı, kaliteli, sürdürülebilir ve güvenilir dünyasına davetlisiniz!

Görüşlerini Bildir

Your email address will not be published. Required fields are marked *